Yozgat Bozok Üniversitesi

TIBBİ TANITIM VE PAZARLAMA PROGRAMI

Programın Amacı

Tıbbi Tanıtım Ve Pazarlama Programı iki yıllık eğitim veren bir önlisans programıdır. Mezunlarını sektör ihtiyaçları doğrultusunda gerekli yeterliliklerle donatmayı amaçlamakta bu doğrultuda, uygulama ve diğer ders içerikleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Programdan Mezun Olacak Öğrencilerin İstihdam Olanakları:

Programdan mezun olanlar ön lisans diploması alarak, tıbbi mümessil, satış temsilcisi gibi unvanlarla ilaç firmalarında, ecza depolarında ve medikal firmalarda çalışabilmektedirler. Tıbbi Mümessiller pazarın ihtiyacı olan ilaçlar ve medikal cihaz/malzemeleri tanıtım ve pazarlama, rakiplerin pazardaki hareketlerine göre satış şartlarını belirleme, ilaç ve medikal cihaz/malzeme ile ilgili bilgileri aktarma, promosyonları ve bilimsel toplantıların düzenlenmesini organize etme, doktorlara ilaç tanıtımını yapmak ve ilgili ilacın eczanelere tedariklerini sağlamak gibi görevler üstlenirler.

Programı tamamlayarak mezun olan öğrenciler, ÖSYM'nin yaptığı Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları durumunda, tercih ettikleri programlarına uygun bir lisans programına kayıt hakkı kazanmaktadırlar. Bu programlarda uygulanan intibak ve dört yarıyıllık Lisans tamamlama eğitiminden sonra, lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapılabilecek lisans programları: