Yozgat Bozok Üniversitesi

YÜKSEKOKULUMUZDAN HABERLER

Üniversitemiz İle Çekerek Belediyesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz İle Çekerek Belediyesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Çekerek Belediyesi üniversitemiz elektrikli otomobil yapımına sponsor oldu. Bu yıl Eylül ayında TÜBİTAK Elektromobil Yarışları ve Teknofest Robotaksi Otonom Araç yarışlarına katılacak BeeM takımının elektrikli otomobil yapımı için Üniversitemiz ile Çekerek Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Çekerek Belediyesi elektrikli otomobil yapımına sponsor oldu.

Üniversitemiz Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda düzenlenen  protokol imza törenine  Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Çekerek Belediye Başkanı Eyüp Çakır, Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğ. Gör.  Tekin Güler,  BeeM takımı danışman hocası Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çetin, BeeM takımı ve Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri katıldı.

Üniversitemiz Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim gören öğrenciler tarafından kurulan BeeM takımı, üniversitemizi elektrikli otomobil yarışlarında temsil edecek.  Bu yarışlarda elektrikli aracın bütün alt parçaları, motor, motor sürücüsü, araç MK kontrol sistemi, batarya yönetim sistemi ve otonom sürüş yazılımları, öğrenciler tarafından tamamen yerli ve milli ürünler kullanılarak tasarlanıp geliştirilecek.

Yozgat Bozok Üniversitesinin memleketin ve milletin beklentilerini karşılayan bir kurum haline dönüştüğünü belirten Çekerek Belediye Başkanı Eyüp Çakır, “Rektör hocamızın  elektrikli otomobil yapımına destek olunması teklifine duyarsız kalamazdık. Biz gençlerimizin ufku ve vizyonunun açılması açısından bu işe öncülük yapmamız gerektiğine inanarak Çekerek Belediyesi olarak bu projeye destek olmaya karar verdik. Yarışmaya katılacak öğrencilerimizin inşallah hem Yozgat Bozok Üniversitesini hem de Çekerek Belediyesini en iyi şekilde temsil edeceğine ve yarışmalarda başarılı  olarak derece elde edeceğine inanıyor ve başarılar diliyorum ” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’da,  BeeM takımının gecen yıl ki yarışlarda ürettikleri elektrikli otomobilin bazı parçalarında yerlilik ödülü aldığına dikkat çekerek  bu yıl ki  yarışlarda da beklentilerinin ilk 10’a girmek olduğunu söyledi. 

Bu yıl Eylül ayında yapılacak olan yarışmalarda Üniversite olarak iddialı olduklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Karadağ, “BeeM takımımız, danışman hocası Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çetin öncülüğünde yerli elektrikli otomobil yapımına başladı. Üretilen otomobil tamamen yerli ürünlerle yapılacak. İnşallah BeeM kulübümüz bu yıl iki  ayrı yarışmaya katılacak. Bu yarışlarda, üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyor ve ödül almalarını bekliyorum. Yapılacak olan yarışmalarda elektrikli otomobilimiz ile ilgili yenilikler yapabilmemiz için ihtiyaç duyulan destek Çekerek Belediye Başkanlığımızdan geldi. Aracın yapım aşamasında Çekerek Belediyesi sponsor oldu. Çekerek Belediye Başkanı Eyüp Çakır’a projemize sahip çıktığı için  teşekkür ediyorum. İmzalanan protokol Üniversitemiz ve Çekerek Belediyesine hayırlı olsun” diye  konuştu.

19.02.2020 16:00